Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Rekrutacja do naszej szkoły

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

 

 

 

11 listopada - Święto Niepodległości

   

 

    11 listopada to święto bliskie sercu każdego Polaka. Tego dnia w 1918 r. nasz kraj wrócił na mapę Europy. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali wolność. Dzień 11 listopada  stał się symbolem odzyskanej niepodległości, ale został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero prawie 20 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

    W latach 19391944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. Władze komunistyczne również nieprzychylnie odnosiły się do celebrowania tego święta.

    Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone dopiero w  1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości ku czci tych, którzy walczyli o naszą wolność. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

    Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, w szkołach  nie odbywają się tego dnia zajęcia, dlatego też uroczysty apel upamiętniający to święto odbył się w naszej szkole 10 listopada.

Uczniowie klas 3a, 3c, 3 d oraz 2 b przygotowali pod kierunkiem p. Dariusza Świtalskiego oraz z pomocą p. Joanny Januchty – Szyszki widowisko słowno – muzyczne, dzięki któremu wszyscy mogliśmy sobie przypomnieć o naszej trudnej drodze do niepodległości. Uczniowie i uczennice naszego gimnazjum przewołali najważniejsze wydarzenia, które uwolniły nas spod zaborów i dały upragnioną wolność. Recytowane przez nich wiersze oraz odgrywane scenki przybliżały zebranym realia zniewolonej Ojczyzny, przypominały o poświęceniu i odwadze tych, którzy nie wahali się walczyć, aby odzyskać niepodległość. Dla uczniów ZSO nr 6 w Kielcach szczególnie ważne było przywołanie postaci gen. Tadeusza Kościuszki, który jest patronem naszej szkoły.

Apel prowadził Sebastian Pietrala, uczeń klasy 3c. Oprawę muzyczną, która współtworzyła jego wyjątkowy klimat, stanowiły  pieśni patriotyczne  i piosenki wojskowe, wykonywane przez chór złożony z uczennic naszego gimnazjum, który prowadzi p. Marzena Bieniek. Ważnym elementem uroczystości była prezentacja multimedialna, ukazująca drogę Polaków do niepodległości, przygotowana przez Michała Durleja, ucznia klasy 3d.

Uroczysty charakter apelu podkreślała sugestywna dekoracja wykonana przez p. Annę Kruk oraz uczniów z Koła Plastycznego. Stanowiła ona doskonałe uzupełnienie prezentacji, recytowanych utworów oraz pieśni. Przy parawanie, ozdobionym białymi i czerwonymi kwiatami, pod napisem  "Czynem zbrojnym budzili Polskę…"zapalono na początku apelu  symboliczny znicz ku pamięci tych, którzy oddali swoje życie, by dać nam wolność.  Pod koniec apelu został zerwany  czarny kir przykrywający część ekspozycji – spod niego wyłoniło się godło Polski z 1919 roku – symbolizujące odrodzenie się naszego państwa.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała p. Dyrektor Maria Dzierżak, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania apelu oraz przypomniała zebranym o wyjątkowym charakterze nadchodzącego święta.

   Wszyscy uczniowie ze szkoły podstawowej również uczestniczyli w podobnych patriotycznych spotkaniach.

 

    Z pewnością apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości był dla nas niezwykłą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

 Monika Książek

 

Zobaczcie kilka fotek:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 19.11.2010
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group