Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Badania naukowe na poważnie
 

Prawie wszyscy mamy komputery podpięte do Internetu przez wiele godzin na dobę. Niektórzy z nas zostawiają maszyny włączone przez noc, żeby pobrać interesujące nas dane protokołem ftp lub przez sieci P2P. Niektórzy z nas już prawie nigdy nie wyłączają komputerów, nasze PC-ty lub "Macki" chodzą 24/7. Poza czasem gdy siedzimy przy maszynkach i na nich pracujemy lub bawimy się, ich zasoby i moc obliczeniowa procesorów jest marnowana mimo pobierania identycznej energii elektrycznej. Procesory wchodzą w jałowe pętle obliczeniowe i niczego nie liczą, poza użyciem może 1-2 % mocy na obsługę klienta FTP, lub P2P.

Oto propozycja skierowana do wszystkich osób z Polski i nie tylko, aby przyłączyli się do projektu obliczeń rozproszonych. Jest ich obecnie kilka aktywnych na świecie:

http://www.aspenleaf.com/distributed/distrib-projects.html

Są to projekty o różnym stopniu powszechności. Do najciekawszych i najbardziej wartościowych należą projekty z dziedzin bliskich medycynie, czyli z biochemii molekularnej. Dzięki pracy naukowej w tych dziedzinach w przyszłości (bliskiej być może) uda się zrozumieć wiele mechanizmów powstawania chorób i opanować metody ich leczenia. Jednym z takich projektów jest Folding at Home, którego macierzystym uniwersytetem jest Uniwersytet w Stanford USA:

http://www.stanford.edu/group/pandegroup/folding/

http://www.aspenleaf.com/distributed/ap-lsciences.html#foldingathome

Już wielu ludzi na całym świecie bierze udział w tym projekcie. Dzięki pracy setek tysięcy prywatnych komputerów podpiętych do internetu (co daje utworzenie jakby wieloprocesorowego super komputera) możliwe będzie zrozumienie przyczyn powstawania u ludzi nieprawidłowych białek odpowiedzialnych za takie choroby jak: Alzheimera, Huntingtona, Parkinsona, choroba wściekłych krów i wiele innych. Żeby wziąć udział w projekcie trzeba tylko zainstalować mały program klienta F@H i mieć jakiś dostęp do internetu, żeby pobierać próbki do obliczeń (dostęp stały lub komutowany). To co wykonuje ten program na naszych komputerach to symulacyjne zwijanie/skręcanie aminokwasów i protein z poszczególnych atomów i cząsteczek. Skuteczność tej metody jest b. wysoka. Laboratoryjne testy potwierdziły, że jest praktycznie 100% zgodności między symulacjami wirtualnymi, a prawdziwymi doświadczeniami w otrzymywaniu protein. Oczywiście koszty doświadczeń empirycznych są olbrzymie i nie da się ich przeprowadzić na tyle dużo, żeby dało to efekty skutkujące w postępie medycyny. Komputery i obliczenia rozproszone Folding at Home to rewolucja w biochemii molekularnej! Można się z tego cieszyć, bo to oznacza skuteczniejsze metody leczenia ludzi w przyszłości.

Jednak do tej pory jest mało Polaków w tym projekcie. Grupa polska liczy około 300 osób i zajmuje 85 miejsce na świecie:

http://folding.stanford.edu/cgi-bin/teampage?q=276 ( na dzień dzisiejszy w tej drużynie jest co najmniej dwóch kielczan) !!!

http://folding.extremeoverclocking.com/

Link do statystyk drużyny:

http://folding.extremeoverclocking.com/team_overview.php?TeamID=276

Nasz region Europy wygląda dość pusto jeżeli chodzi o ilość ludzi biorących udział w projekcie. Chociaż jesteśmy coraz bardziej aktywni. W ostatnich 3 miesiącach doszło 180 osób w Polsce. Niech Polacy będą widoczni wśród drużyn z innych krajów świata!

http://www.stanford.edu/group/pandegroup/folding/maps.html

Chciałbym, żeby nasze polskie miasta świeciły się na czerwono na powyższej mapce.  Obecnie jest 300 osób z Polski, które liczą dla F@H. Jutro może nas być nawet 1000!

Jeżeli więc ktoś ma komputer z CPU równym lub szybszym od Pentium III 500 MHz, to może się spokojnie przyłączyć do teamu Polska o nr 276. Wolniejsze procesory nie gwarantują łatwego ukończenia pojedynczych WU (working units) w terminie wymaganym przez naukowców (kilka tygodni). No chyba, żeby chodziły non stop 24/7, wtedy nawet Celeron 500 ukończy 1 WU w tydzień. Oczywiście im szybszy procesor tym lepiej. Przykładowo AMD Athlon Barton XP 2500+ średnio liczy 1 WU w mniej niż dobę. Klient F@H nie przeszkadza w niczym innym co robi się na komputerze ponieważ wątek-proces obliczeń ma domyślnie najmniejszy możliwy priorytet systemowy i zawsze oddaje zasoby CPU innym procesom lub programom. Oczywiście gdy CPU jest nie zajęty niczym ważniejszym wtedy klient F@H wykorzystuje go maksymalnie nie pozwalając mu robić jałowych pętli. Przetestowałem, że można spokojnie grać w wymagające gry lub oglądać filmy divx z włączonym procesem F@H i ani jedna FPS nie jest gubiona! F@H wtedy się grzecznie wycofuje i oddaje wszelkie zasoby CPU :) Na początek polecam klienta graficznego, a potem po kilku tygodniach, jak poznacie co i jak, można wgrać klienta z konsoli. Oczywiście można pozostać przy kliencie graficznym. Program graficzny może być trzymany w trayu systemowym cały czas i wtedy jest identycznie szybki jak konsolowy. Zresztą wyświetlanie grafiki z F@H nie spowalnia obliczeń bardziej niż o 3 % ponieważ prawie całość realizuje karta graficzna z OpenGL.

Wszystko do tego projektu można ściągnąć tutaj:

http://www.stanford.edu/group/pandegroup/folding/download.html

Właściwie tylko potrzeba klienta do takiego systemu operacyjnego jaki używamy. Przetestowałem na wszystkich odmianach "okienek" F@H i na żadnym problemów nie ma. Zapraszam do przyłączenia się do teamu Polska. Wpiszcie numer teamu 276 podczas instalacji programu! Aha, jeśli możecie to proszę do nicka dodawać dopisek _from_Poznan (lub _from_Swarzedz, _from_Warsaw, from_Krakow itp.) żeby było widać skąd jesteście! Inne miasta/rejony kraju analogicznie. :) Uwaga - niech Wasz nick będzie niepowtarzalny, ponieważ jeżeli podacie taki sam jakiego ktoś już w projekcie używa to będziecie liczyć na jego konto... :-( Tutaj można sprawdzić czy dany nick nie jest już zajęty:

http://www.stanford.edu/group/pandegroup/folding/download.html

naturalnie mając dopisek _from_* prawdopodobieństwo zajętości danego nicka jest znikome :)

btw: znaki _ są równoważne ze spacjami)

UFFF.... Trochę dzisiaj przytruliśmy. Ale jak już wchodzimy do tej Europy, to wchodźmy. I nie tylko po to, aby opiekować się dziadkami i babciami, czy też sprzątać śmieci. Wchodźmy z głową i dokonaniami. Postarajmy się zatrzeć słynne określenie Polaków "polish pick-up driver", które zawdzięczamy poprzednim pokoleniom...

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 27.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień