Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Bal karnawałowy dla najmłodszych.

Z zapisków encyklopedycznych wynika, że nazwa karnawał pochodzi od łacińsko - włoskiego słowa carnavale, którego człony caro - mięso i vale - bywaj, oznaczają razem, w wolnym przekładzie, pożegnanie mięsa, a wraz z nim wszelkiego rodzaju uczt, zabaw i hulanek oraz nieuchronne zbliżanie się Wielkiego Postu. Jest to czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli do wtorku zwanego kusym czyli diabelskim, poprzedzającym Środę Popielcową, czas tańców, uczt, maskarad i ogólnej wesołości.
     Kolebką europejskich zabaw karnawałowych są kraje śródziemnomorskie, a przede wszystkim Włochy. W wiekach średnich z obchodów karnawałowych znana była przede wszystkim Wenecja; miasto to słynie dotychczas z karnawałowych maskarad. Zabawami karnawałowymi także wsławił się Rzym, później również Hiszpania, Portugalia i Francja. Z czasem dotarły one na Bałkany, do Rosji, Niemiec i innych krajów Europy.

Karnawał polski nazywano Zapustami i nazwy tej używano albo dla całego okresu od Nowego Roku do Środy Popielcowej, albo tylko dla ostatnich, najbardziej szalonych dni przed Popielcem. Te ostatnie trzy dni karnawału nosiły także staropolską nazwą Mięsopust (od słów mięsa - opust, czyli pożegnanie, opuszczenie, pożegnanie mięsa). Nazywano je również ostatkami, kusymi (diabelskimi) dniami, kusakami, dniami

            Nasi najmłodsi koledzy z nauczania zintegrowanego i „zerówki” bawili się na balu karnawałowym 12 stycznia w sali gimnastycznej, którą pomogli przygotować uczniowie z klas III gimnazjum. Rodzice i nauczyciele  klas pomagali ubrać się w piękne baśniowe stroje. Mogliśmy zobaczyć księżniczki w sukniach białych, różowych i niebieskich bogato zdobionych brokatem, Indian i Indianki, kowboi, Batmanów, czarodziei i czarodziejki, Faraonów i innych. Zabawa rozpoczęła się punktualnie o godzinie 14.00. Na tle muzyki, prezentowanej przez zespół muzyczny SONATA pani mgr Agnieszka Król zachęcała wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Pani Agnieszka nie dość, że nosi piękne iście królewskie nazwisko, to przebrała się za prawdziwą księżniczkę i jest jednocześnie wokalistką zespołu SONATA. Śpiewała znane piosenki, tańczyła wspólnie ze wszystkimi wymyślając co jakiś czas śmieszne zabawy. Pojawiały się okrzyki: „Tak się bawi!, tak się bawi ! Kto ??? - PIĘTNASTKA!. Dzieci razem z zespołem śpiewały znane przeboje. Był również występ uczniów z Kółka Tanecznego, prowadzony przez Panią Agnieszkę Król w ramach zajęć Świetlicy PLUS, który zaprezentował bardzo ciekawy taniec militarny. W przerwie wszyscy uczestnicy balu mogli się posilić poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wszyscy bardzo żałowali, że tak krótko mogli się bawić.

 

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 15.02.2007
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group