Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Z wizytą w Jednostce Wojskowej na kieleckiej Bukówce.

Ostatnio uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 odwiedzili jednostkę wojskowa na kieleckiej Bukówce. Z inicjatywy p. mgr Katarzyny Szafreniec – Pytko klasy czwarte oraz klasy V a i VI b  mogły z bliska przyjrzeć się  jak funkcjonuje polska armia, zapoznać się ze sprzętem wojskowym (z bardzo bliska;), przyjrzeć się uzbrojeniu oraz obejrzeć wojskowe place ćwiczeń.

Ze względów formalnych na obiekcie mogło przebywać jednorazowo do 50 uczniów, stąd wycieczki odbyły się w dwóch turach - klasy p. Agaty Stec  oraz p. mgr Grażyny Wolder uczestniczyły w uroczystym pożegnaniu żołnierzy polskich wyjeżdżających z misją pokojową do Syrii 28 lutego 2007 , a klasy czwarte wraz z wychowawczyniami (p. mgr Anną Trelą, p. mgr Joanną Januchtą – Szyszką i p. mgr  Katarzyną Szafraniec – Pytko) odwiedziły jednostkę 6 marca 2007 roku. Ja miałam okazję wziąć udział w wycieczce klas czwartych, natomiast wychowawczyniom klasy V a i klasy VI b towarzyszył (i spełniał rolę niestrudzonego kamerzysty, który żadnej pogody się boi;) p. mgr Grzegorz Szlafarski, który uczy w naszej szkole przyrody (z pewnych źródeł uzyskałam informacje, że poświęcenie, niezwykłe samozaparcie i determinacja młodego pedagoga w uwiecznianiu całej wycieczki, zyskały uznanie jej uczestników i dlatego...no, ale nie uprzedzajmy faktów, niech to pozostanie na razie tajemnicą;)

Już na wstępie uczestnicy wycieczki poczuli przedsmak wojskowego życia – zanim dostaliśmy pozwolenie wejścia  na teren jednostki, minęło trochę czasu (wiadomo- regulamin i formalności) – potem wszyscy musieli przejść przez biuro przepustek.

Po obiekcie oprowadzał nas kpt. Andrzej Szostak, który wykazał się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, ponieważ odpowiadał na wszystkie, nawet najbardziej zaskakujące pytania uczniów.

Zwiedziliśmy min. Izbę Pamięci w której mogliśmy obejrzeć różnorodne pamiątki i  zdjęcia z poszczególnych  misji, a także poznać historię CSNPSP (CENTRUM SZKOLENIA DLA POTRZEB SIŁ POKOJOWYCH) w Kielcach (jednostka wojskowa na Bukówce jako jedyna w Polsce kształci żołnierzy dla potrzeb sił rozjemczych ONZ).

Potem nastąpiła bardziej „praktyczna” cześć wycieczki – dzieci obejrzały z bliska wojskowy pojazd pancerny oraz elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, przymierzyć ( niektóre dziewczynki doszły do wniosku, że  w hełmie im „do twarzy”), a nawet przekonać się ile siły wymaga przeładowanie broni. Największy entuzjazm (nie tylko w uczniach;) wzbudziła „rundka” odbyta opancerzonym samochodem rozpoznawczym (BRDM), który został  początkowo przez  cywili mylnie sklasyfikowany jako czołg;) oraz  możliwość dokładnego obejrzenia, a  nawet wejścia do wnętrza wojskowego śmigłowca.

Przez cały czas mogliśmy robić zdjęcia i dotykać wszystkich maszyn, elementów uzbrojenia i wyposażenia, co podobało się głównie chłopcom, choć muszę przyznać, że niektóre dziewczynki zaczęły poważnie myśleć o karierze wojskowej;)

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, humory też. Mamy nadzieję, że nie była to jedyna nasza wizyta w jednostce wojskowej na Bukówce – czwartoklasiści byli zawiedzeni, że nie mogli  uczestniczyć w uroczystym pożegnaniu żołnierzy wyjeżdżających na misję do Syrii, ale kpt. Szostak zapewnił nas, że możemy wziąć udział w najbliższej takiej uroczystości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o Centrum Wojskowym na Bukówce kliknij

  opracowała mgr Monika Książek

Kilka zdjęć z tej wycieczki:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 15.03.2007
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group