Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


"Debatując o Europie"

 

    W związku ze zbliżającym się referendum w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, zorganizowano festyn szkolny. W dniu święta Szkoły Podstawowej nr 15 - 29 kwietnia od godziny 800, uczniowie „podstawówki” wraz z wychowawcami prezentowali wystawę poświęconą państwom europejskim. Można było zobaczyć stroje ludowe, charakterystyczne potrawy, usłyszeć muzykę oraz przeczytać najciekawsze informacje związane z danym państwem. Barwne stoiska były rozstawione wzdłuż korytarza szkolnego. Oprócz tego na stołach i parawanach wystawiono wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace z konkursów plastycznych, komputerowych i historycznych dotyczących państw Wspólnoty. O godzinie 1000 w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie literackie, które przygotowały panie: Halina Niesiobędzka i Agata Stec z uczniami klasy VI a i V c. Na spotkaniu pan dyrektor Dariusz Świtalski wręczył wszystkim zwycięzcom konkursów europejskich z obu szkół nagrody, upominki i dyplomy. Rozdawano również okolicznościową gazetkę szkolną przygotowaną pod redakcją pani Joanny Pasińskiej. Potem odbyło się przedstawienie. Była to „wycieczka po Europie” i krótkie spotkanie z bohaterami literackimi. Mogliśmy zobaczyć Romea i Julię, Calineczkę, byczka Fernando, Kopciuszka i inne znane postacie, oraz zapoznać się z ciekawymi miejscami europejskimi. Po występie, pełni wrażeń degustowaliśmy przygotowane potrawy i napoje europejskie. O godzinie 1200w sali gimnastycznej rozpoczęła się debata w ramach ogólnopolskiego konkursu „Forum europejskie w mojej szkole” dla uczniów gimnazjum. Prowadzili ją uczniowie klasy III a – Katarzyna Mazur i Przemysław Tacij.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście – pan Grzegorz Piwko, przedstawiciel z Biura Integracji Europejskiej i pan Jacek Wołowiec, koordynator do spraw edukacji regionalnej i integracji europejskiej. Najpierw odśpiewaliśmy hymn Unii Europejskiej, a następnie wysłuchaliśmy referatów, które przybliżyły nam problemy dotyczące młodzieży. Pan dyrektor Dariusz Świtalski mówił o zmianach w polskiej oświacie, przygotowujących Polskę do wstąpienia do Unii. Monika Snoch z klasy II a przedstawiła systemy edukacyjne i formy opieki nad dziećmi w krajach Europy. Małgorzata Wójtowicz z klasy III a i Marta Strach z klasy III e powiedziały o prawach dziecka w Europie.

Następnie odbyła się debata, której tematem były szanse i zagrożenia dla młodzieży w związku z naszym wstąpieniem do Wspólnot. Poruszane były sprawy swobody podejmowania pracy i możliwości podróży. Mówiono też o wkładzie polskiej młodzieży w przyszłość Unii. Pojawił się też temat niechlubnego stereotypu Polaka, panującego w Europie i tego jak Polacy postrzegają inne narody. Zastanowiliśmy się także nad zbliżającym się niżem demograficznym na uczelniach : „Być może nadejdzie czas, kiedy to student będzie wybierał uczelnię, a nie uczelnia studenta.”

Po burzliwej dyskusji między uczniami klas – I a, I c, II a, II c, III a i III f gimnazjum, podsumowano wszystkie wypowiedzi i wyciągnięto wnioski. Goście zaproszeni odpowiadali na zadawane pytania.

Całość imprezy dopełniła muzyka Fryderyka Chopina i krótki pokaz taneczny w wykonaniu uczniów klasy II a szkoły podstawowej. Można śmiało powiedzieć, że festyn unijny wraz z debatą był bardzo udany a uczestnicy wiele wynieśli ze spotkania.

Przygotował: Przemysław Tacij

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 27.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień