Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


11 listopada - Dzień Niepodległości

 

11 listopada obchodzony jest w wielu krajach jako Dzień Zakończenia I Wojny Światowej, w USA jest to Dzień Weteranów, w Kanadzie - Dzień pamięci. W Polsce 11 listopada oddajemy hołd tym, dzięki którym Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.
Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem.
10 listopada powrócił do Polski komendant I Brygady Legionów Józef Piłsudski, internowany od lipca 1917 roku przez Niemców w Magdeburgu. W dniu 11 XI Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową.
Święto narodowe 11 listopada wprowadziła ustawa Sejmu w 1937 roku. Dzień ten pozostawał oficjalnie świętem państwowym do 1944 roku. Rok później komunistyczne władze ustanowiły święto 22 lipca - w rocznicę ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Dzień ten pozostawał świętem państwowym w PRL. Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku.

 


 

A tak napisała o Święcie Niepodległości nasza koleżanka z Gimnazjum:

 

11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości 

Jak powietrze

Wszyscy chyba Polacy wiedzą, że jedenasty listopada to święto, dzień odzyskania niepodległości. Przypuszczam jednak, że gdyby zapytać kilka przypadkowych osób, co dokładnie oznacza w tym wypadku termin „odzyskanie niepodległości”, wiedzieliby to nieliczni. Moje pokolenie nie stanowi tu wyjątku – jedenasty to dla nich po prostu dzień wolny od szkoły, kolejna okazja, żeby się powłóczyć po osiedlu. Komu potrzebne jakieś refleksje historyczne? A może jednak warto pokusić się o chwilę zadumy – nad tym co było, i nad tym, co jest. Chciałabym przypomnieć wszystkim, co oznacza listopadowa rocznica, i w jaki sposób była ona świętowana przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Próba podania szczegółowej daty odzyskania przez Polskę niepodległości może budzić kontrowersje – dotyczy to zresztą nie tylko roku 1918, ale i 1989 (bo czy za początek Nowej Epoki należy uznać Okrągły Stół czy raczej powołanie rządu Mazowieckiego?). Ale skupmy się na roku 1918. W nocy z 6 na 7 listopada powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. W dwudziestoleciu międzywojennym za początek odrodzenia Polski opozycyjni socjaliści i ludowcy uznawali więc właśnie siódmego listopada. Władze jednak organizowały uroczystości cztery dni później – woląc upamiętniać podpisanie kapitulacji przez Niemcy i przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie, w ponurych czasach stalinizmu, o dwudziestoleciu międzywojennym w ogóle nie wypadało mówić. Jednak po przełomie październikowym (1956) rocznicę przywrócono – znów na siódmego listopada (warto tu zauważyć, że w ten sposób polskie święto zbiegało się z obchodami rocznicy rewolucji bolszewickiej). W 1968 roku, w pięćdziesiątą już rocznicę odzyskania niepodległości, i jednocześnie tuż po głośnych wydarzeniach marcowych, znowu zaczęto głośno wspominać II RP, pojawiły się nawet głosy, żeby przywrócić jedenastego jako święto. W latach siedemdziesiątych można już było usłyszeć w mediach wzmianki na ten temat, choć oficjalnie rocznicę nadal obchodzono siódmego. Siedemdziesiąta rocznica odrodzenia przypadła w 1988 roku – w okresie coraz większej wprawdzie wolności słowa, ale i gorączkowych przygotowań do transformacji, co trochę usunęło ją w cień. Pięć lat temu zaś mieliśmy rocznicę osiemdziesiątą.

Wszyscy Polacy wiedzą już, że jedenasty to dzień odzyskania niepodległości, za to mało kto pamięta o siódmym (podobno uważa się nawet, że uroczyste świętowanie powstania rządu Daszyńskiego byłoby zbyt lewicowe). Jak już wspomniałam na początku, wiedza historyczna rodaków pozostawia jednak często wiele do życzenia. Pozostaje zastanowić się, czy naprawdę jest to przejaw słabnącego w naszym narodzie patriotyzmu? Pytanie pozostawiam otwarte, ale pozwolę sobie na refleksję, że wbrew temu, co ostatnio pisze się w prasie (choćby tekst „Niekochana Rzeczpospolita” w jednej z ostatnich „Polityk”), wydaje mi się, że jednak miłość do ojczyzny to jest najprostszy rodzaj miłości. Że to jest coś, z czym się rodzimy, i co trzeba tylko w odpowiedniej chwili w sobie odnaleźć. Bo jak pisał Leopold Staff w „Wierszu o Polsce”:

A patrz: przecież jest prosta –
Nie wiem, czy jest małą, czy też wielką rzeczą;
Wiem tylko – codzienna i konieczna
Jak powietrze

 Martyna Kiełek- uczennica III a

 

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 27.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień