Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Świąteczne jasełka

W ostatnim dniu nauki roku 2007, czyli 21 grudnia odbyły się jasełka świąteczne, które dla społeczności gimnazjalnej przygotowały panie Iwona Fatyga i Marzena Bieniek, natomiast dla szkoły podstawowej - siostra Anna Przybyła, Jadwiga Świercz i Lucyna Prędka. Tegoroczne jasełka były wyjątkowe. "NA ZIEMI - MIŁOŚĆ SIĘ URODZIŁA" - to przewodnie hasło tegorocznych jasełek. Boże Narodzenie to najpiękniejsze święto, najbardziej wzruszające i najbardziej rodzinne. Wyrazem "rodzinności" tego święta jest przeżywanie wigilii w gronie najbliższych: wspólny posiłek poprzedzony modlitwą  i łamaniem się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, wzajemne obdarowywanie się prezentami. Właśnie przedstawienie, pokazane przez gimnazjalistów nawiązywało do tradycji polskiej związanej z wieczerzą wigilijną i zachowaniem współczesnych ludzi. Opisano w sposób bardzo sugestywny podstawowe symbole wigilijne, które muszą być rozumiane i świadomie przeżywane." BIEL - to symbol czystości sumienia, niewinności, pojednania i wybaczenia. Dlatego też dzielimy się białym opłatkiem i łamiąc się nim, przekazujemy znak pokoju wszystkim ludziom. SIANO - symbol ubogiej stajenki, kładziemy na stole, by przypominało, że człowiek nie posiada nic, co nie byłoby mu dane z góry. Żadna władza nie jest przywilejem ludzkim, ale służbą w Imię Boga. Uczy pokory na wzór Tego, który mając wszystko, wszystkiego się wyrzekł i narodził się w stajence. WOLNE MIEJSCE DLA GOŚCIA: ubogiego przybysza, oznacza gotowość przyjęcia w Imię Boże każdego potrzebującego, podzielenia się z bratem lub siostrą wszystkim, co się posiada." Te i inne przesłania wraz z przepięknymi  kolędami wzbogaciły gimnazjalne jasełka.

    Jasełka w szkole podstawowej zostały  jak co roku przygotowane przez panią Jadwigę Świercz – katechetkę oraz przez  siostrę Annę Przybyłę. Brały w nich udział  dzieci z klas „0” – „VI”.

Próby do tej uroczystości odbywały się zarówno w szkole jak i w kościele i trwały cały grudzień. Mali „aktorzy” bardzo zaangażowali się w ten wyjątkowy  spektakl - efekty  ich pracy mogliśmy podziwiać 21 grudnia. Widowisko przygotowane przez najmłodszych uczniów bardzo podobało się wszystkim widzom – zarówno nauczycielom jak  i uczniom. Publika żywo reagowała na to, co rozgrywało się na scenie –spontanicznie  przyłączając  się do śpiewania kolęd i klaszcząc w rytm muzyki. Wszystkim bardzo podobały się „dzieci  z różnych stron świata”, które obok pastuszków i trzech króli przyszły oddać hołd  i złożyć dary u stóp maleńkiego  Jezuska. Mogliśmy podziwiać  min. taniec małej Japonki, Indian oraz Hawajki. Chórek aniołków także „stanął na wysokości zadania” – nie sposób było się oprzeć  anielskim pieśniom i pozostać obojętnym wobec  ich talentów wokalnych i tanecznych.

Niepowtarzalny klimat Jasełek tworzyły też przebrania dzieci - oczarowały publiczność swoją oryginalnością i pomysłowością oraz dbałością o szczegóły (na scenie wraz z najmłodszymi pasterzami pojawiły się nawet pluszowe owieczki:)

O sprzęt  nagłaśniający zadbała jak zwykle pani Lucyna Prędka, a oprawę muzyczną zapewnił uroczystości  Maciej Redlich-Michalski.

 Gościem honorowym był ksiądz proboszcz parafii św. Wojciecha - Stanisław Malinowski, który przeprowadził z uczniami krótką świąteczną katechezę.

  We wszystkich klasach odbyły się również klasowe spotkania wigilijne, w których oprócz wychowawców klasowych byli także nauczyciele zaprzyjaźnieni z klasami. Na stołach wigilijnych pojawiały się różnorodne potrawy nawiązujące do rodzinnych spotkań wigilijnych. Zobaczcie galerię zdjęć: 

Jasełka w gimnazjum

Jasełka w szkole podstawowej

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 07.01.2008
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group