Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Próbny egzamin gimnazjalny z języka rosyjskiego


    21  października odbył się próbny egzamin z języka rosyjskiego, który stanowi trzecią część właściwego egzaminu gimnazjalnego, przeprowadzanego w dniach 22 – 24 kwietnia 2009 roku. Jest to dla trzecioklasistów wielka nowość, gdyż do tej pory egzamin gimnazjalny był przeprowadzany w ciągu dwóch dni i obejmował część humanistyczną i matematyczno-przyrodniczą. W obecnym roku szkolnym egzamin gimnazjalny został rozszerzony o sprawdzian z zakresu języka obcego. Dla obecnych trzecioklasistów będzie to język rosyjski, którego uczą się od pierwszej klasy gimnazjalnej. Zestaw egzaminacyjny składa się z różnego rodzaju zadań zamkniętych i otwartych. Zadania sprawdzają wiadomości i umiejętności zapisane w trzech obszarach standardów wymagań egzaminacyjnych:

- odbiór tekstu słuchanego

- odbiór tekstu czytanego

- reagowanie językowe

Podstawę zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności z obszaru „odbiór tekstu słuchanego” i części zadań z obszaru „reagowanie językowe” stanowią wysłuchane teksty (np. komunikaty, instrukcje, dialogi, teksty narracyjne). Są one odtwarzane w sali egzaminacyjnej dwukrotnie wraz z instrukcjami dotyczącymi rozwiązywania związanych z nimi zadań. Zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności z obszaru „odbiór tekstu czytanego” i pozostałe zadania z obszaru „reagowania językowe” są oparte  na zamieszczonych w zestawie egzaminacyjnym tekstach (np. narracyjnych, instrukcjach, listach) lub materiale ikonograficznym.

    Do egzaminu próbnego przystąpiło 99 gimnazjalistów, którzy potraktowali ów sprawdzian wiadomości i umiejętności bardzo poważnie. Przyszli do szkoły punktualnie, ubrani stosownie do egzaminu, z dowodem tożsamości oraz z czarnym długopisem.

 

Oto krótki opis egzaminu:

- Treści dialogów dotyczyły: rezerwacji pokoju w hotelu, zamawiania śniadania do pokoju i taksówki.
- Po wsłuchaniu wypowiedzi rosyjskich gimnazjalistów uczniowie mieli odpowiedzieć czy ich rosyjscy rówieśnicy wolą podróżować samolotem czy pociągiem?
- Treści tekstów dotyczyły wypoczynku, uprawiania sportu, zakupów, podziękowań za pomoc, pytania o godzinę odjazdu pociągu.
- Jedyne zadanie otwarte polegało na podpisaniu w dwóch zdaniach fotografii przedstawiającej uczniów siedzących w ławkach w szkolnej sali lekcyjnej i napisaniu, który z przedmiotów szkolnych lubią najbardziej.
- Z treści listu decydowali, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.
- Kolejne zadanie polegało na tym, że uczniowie przyporządkowywali informacje do miejsc, w których można te informacje przeczytać (poczta, szkoła, przychodnia, metro).
- Z humorystycznego opowiadania o przygotowaniach chłopca do przyjęcia urodzinowego usunięto 4 zdania, które należało wstawić w odpowiednie miejsca.
 

    Egzamin dla większości uczniów okazał się nie taki straszny, jakiego się spodziewali. Większość zadań nie sprawiała im trudności i ocenili je jako łatwe. Najwięcej trudności mieli uczniowie, którzy uczą sie języka na poziomie początkującym. Po 2 latach nauki języka obcego tym uczniom trudniej było rozwiązywać zadania, a zwłaszcza nie nadążali z czytaniem tekstów. Myślimy, że do właściwego egzaminu kwietniowego  wszyscy uczniowie przygotują się bardzo dobrze.

Tego im życzymy.

 

 

A oto kilka zdjęć z owego egzaminu:

 

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 21.10.2008
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group