Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Rekrutacja do naszej szkoły

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

        Niecodzienna lekcja historii

 

6 maja 2010r. w naszej szkole miała miejsce niezwykła lekcja patriotyzmu. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” przyjęli zaproszenie Dyrekcji oraz p. Elwiry Jamy – nauczycielki historii  i odwiedzili naszą szkołę.

 Organizacja „Jodła” odwołuje się do tradycji: Legionów Józefa Piłsudskiego, wojskowości  II Rzeczpospolitej, Armii Krajowej z czasów II wojny światowej czy wreszcie Podziemia Niepodległościowego po 1944 roku. „JODŁA” zrzesza pasjonatów, którzy zajmują się  organizacją widowisk historycznych, spotkań, prezentacji dotyczących II wojny światowej. W stowarzyszeniu działa grupa kawalerii, grupy odtwarzające wojska stron konfliktu, grupa motoryzacyjna, patrol sanitarny. Celem nadrzędnym stowarzyszenia jest jednak wykorzystanie tych sił do przedstawiania „żywych lekcji patriotyzmu i historii”, dlatego też mogliśmy  gościć ich w naszej szkole.

             Podczas dwugodzinnego spotkania członkowie stowarzyszenia „JODŁA” przedstawili uczniom klas V oraz VI  prezentację multimedialną oraz opowieść o Armii Krajowej i oddziale Zbigniewa Kruszelnickiego ps. „Wilk”.   Gościem honorowym spotkania był kapitan Henryk Pawelec ps. „Andrzej”. Opowiedział on zebranym o wojskowych  akcjach, w których brał udział, działając w partyzantce. Kontakt z prawdziwym bohaterem wojennym był dla wszystkich uczniów niezwykłym przeżyciem – spotkanie z kimś, kto walczył z bronią w ręku o niepodległość Polski na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

            Opowieść dotyczącą Podziemia Niepodległościowego po 1944 roku prowadził Dionizy Krawczyński, a towarzyszyli mu Zygmunt Pęksyk i Sławek Olejarczyk.

Wszyscy zebrani mogli z bliska obejrzeć umundurowanie polskie jak i niemiecki oraz  broń pochodzącą z zasobów stowarzyszenia. Na zakończenie spotkania   uczniowie mogli nie tylko obejrzeć karabiny i pistolety z bliska, ale także mieli możliwość dotknięcia ich i rozłożenia na części.  Z tej możliwości korzystali zarówno chłopcy jak i dziewczęta, a nasi goście cierpliwie udzielali wszelkich wyjaśnień oraz odpowiadali na wszystkie pytania.

Po oficjalnej części imprezy prelegenci spotkali z panią Wicedyrektor Małgorzatą Oksińską oraz z nauczycielami naszej szkoły.

 Na zakończenie nasi goście zostali obdarowani kwiatami (które jako prawdziwi dżentelmeni wręczyli obecnym nauczycielkom) oraz pamiątkowymi filiżankami.

Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie nie będzie ostatnim – bo taka lekcja historii długo  pozostanie w pamięci,  nawet tych, którzy zazwyczaj są wobec wiedzy oporni ;)

w tekście wykorzystano materiały z oficjalnej strony Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” : www.jodla.org

 

Galeria zdjęć:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 17.06.2010
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group