Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Metody nauczania języków obcych
 

Jak szybko i bezboleśnie nauczyć się władać obcym językiem ? Jak to się działo, że niegdyś absolwent opuszczający Gimnazjum władał doskonale nauczanymi tam językami obcymi, greką, łaciną niemieckim, francuskim... Jak to jest, że teraz szkoła nie jest w stanie nauczyć swoich podopiecznych obcego języka. W dobie komputerów, technik audiowizualnych, radia, telewizji opuszczamy mury szkolne praktycznie nic nie umiejąc, a nieliczne wyjątki potwierdzają jedynie regułę. W dodatku Goethe wymyślił, że "nauka języka przypomina wiosłowanie pod prąd rzeki, przestając wiosłować natychmiast cofamy się". Nie brzmi to optymistycznie. Opuszczamy zatem te odrapane szkolne mury i biegiem udajemy się do wyspecjalizowanych szkół językowych reklamujących swoje usługi jako jedyne w swoim rodzaju. Czy słusznie ? Czy szeroko reklamowane nowoczesne metody nauczania spełniają pokładane w nich nadzieje ? Czy też może, w doskonały sposób, wyciągają pieniądze z portfeli naszych rodziców. Podjęliśmy próbę przedstawienia na naszym portalu kilka znanych metod nauczania języków obcych. Oczywiście każda z nich reklamowana jest jako najlepsza. Materiał ten przyda się zarówno naszym rodzicom jak nam samym. Pora zatem zaczynać...

punktor

metoda Berlitza

punktor

metoda Callana

Różnorodność kursów utrudnia wybór. Który z kursów będzie najlepszy?

Przeglądając oferty szkół językowych, coraz częściej napotykamy oferty promujące kursy intensywne lub przyspieszone, miesięczne lub semestralne a nawet weekendowe - coraz rzadziej zaś spotykamy tradycyjnie rozumiane kursy.

Czy znaczy to, że nikt już nie chce się uczyć języka powoli? Wydawałoby, że w świecie, gdzie wszyscy ciągle się śpieszą, odpowiedź będzie brzmiała "oczywiście tak". Kto chciałby tracić dwa lata, skoro języka można nauczyć się w miesiąc. Okazuje się jednak, że tradycyjne kursy wcale nie tracą klientów.

Który kurs wybrać? Poniżej postaram się nakreślić wady i zalety obu form nauki. Nie jest bynajmniej tak, aby jedna była zdecydowanie gorsza a druga zdecydowanie lepsza. Wszystko zależy, czego dany uczeń oczekuje.

Cena obu kursów jest, w przeliczeniu na godzinę, taka sama. Jednak w przypadku kursów intensywnych musimy płacić raz na miesiąc, w przypadku tradycyjnych - raz na semestr. Kto powinien zapisać się na kurs intensywny? Oczywiście osoba której bardzo zależy na szybkiej nauce języka, na przykład z powodu wymagań pracodawcy, lub konieczności dłuższego wyjazdu za granicę. Ponadto osoba taka musi mieć możliwość poświęcenia na naukę każdego wolnego popołudnia, ranka lub wieczora.

W przypadku wszystkich rodzajów kursów bardzo ważna jest nauka w domu, przy czym niezależnie czy jest to kurs intensywny, czy zwykły, nauki tej powinno być tyle samo. Dlatego kursy intensywne zalecane są tym ludziom, którzy potrafią przerobić ogromne partie materiału. Istotna jest też umiejętność szybkiej nauki. Tym, którzy nie posiadają zdolności językowych, nie mają czasu na samodzielne powtórki oraz osobom starszym z pewnością lepiej posłużą kursy tradycyjne.

Jeśli nie musisz nauczyć się języka w ekspresowym tempie, lepiej wybrać kurs tradycyjny. W nauce języka istotna jest systematyczność, dlatego nauka przez cztery kolejne semestry będzie trwalsza niż kilkumiesięczny maraton, po którym nie wrócisz już do nauki. Rozłożenie materiału na kilka semestrów umożliwia zastosowanie nowoczesnych metod nauki. Materiału do przerobienia w domu jest mniej, łatwiej też się zmobilizować.

Tradycyjne kursy kształcą zwykle cztery umiejętności językowe - mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie, choć zdarzają się kursy wyspecjalizowane, na przykład przygotowujące do konkretnych egzaminów. Niektórzy nauczyciele twierdzą, że ucząc się wolniejszym tempem, zdobywa się w tej samej liczbie godzin większy zasób słownictwa i lepiej poznaje się gramatykę. Na intensywnych kursach większy nacisk kładziony jest na komunikowanie.

Kursy intensywne wybierają najczęściej ludzie pomiędzy 25 a 35 rokiem życia, którzy poszukując nowej, lepiej płatnej pracy gotowe są podnieść swoje kwalifikacje. Poświęcają swój czas i pieniądze, traktują to jako inwestycję, która kiedyś się zwróci.

Podsumowując, kursy intensywne można polecić osobom, które naprawdę muszą szybko opanować język. Odpowiednio poprowadzone i przy aktywnej postawie ucznia dają wyniki podobnie jak tradycyjne. Są jednak znacznie trudniejsze, wymagają starannego zaplanowania czasu nie tylko na codzienne zajęcia ale i na powtórki.

Autor podsumowania: Marcin Szaleniec z portalu www.nauka.pl


 
punktor

10 rad dla uczących się języka - przemyślenia wybitnego znawcy nauczania języków obcych  dr Henryka Krzyżanowskiego...

punktor

Egzamin FCE

 

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień