Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Rekrutacja do naszej szkoły

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Kto ukradł torebkę Mamy Muminka?

    Z okazji Dnia Dziecka gimnazjalne kółko teatralne, prowadzone przez panią Grażynę Błońską-Ćwięk przedstawiło dla uczniów klas z nauczania wczesnoszkolnego spektakl teatralny pt. "Kto ukradł torebkę Mamy Muminka?. Przedstawienie nawiązywało do zbliżających się wakacji i do czytania ulubionych książek, które rozwiną wyobraźnię i będą bardzo dobrym wypełniaczem czasu  podczas nudnych dni wolnych od zajęć szkolnych. widzowie mieli okazję zapoznać sie z głównymi bohaterami trzech znanych bajek dla klas młodszych: "Muminki", "Alicja w krainie czarów" i  "Kubuś Puchatek", które zostały zekranizowane we wszystkich dostępnych częściach. Kto napisał wspomniane lektury i jak powstały? oto kilka zdań wyszukanych w internecie:

 "Muminki (szwedz. Mumintroll, fiń. Muumi) – istoty o antropomorficznej budowie ciała (nieco podobne do hipopotamów, ale dwunożne), zamieszkujące pewną dolinę gdzieś w Finlandii, bohaterowie cyklu dziewięciu książek fińskiej (piszącej po szwedzku) pisarki Tove Jansson. Według niej samej są one odmianą trolli. Pierwsza książka o Muminkach, Małe trolle i duża powódź, została napisana przez Tove Jansson w 1945 (pierwsza wersja powstała już zimą 1939 roku). Wszystkie książki o Muminkach odniosły wielki sukces: zostały przełożone na ponad trzydzieści języków. W Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście, mieści się Muzeum Doliny Muminków. Natomiast w Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku, powstał park rozrywki "Dolina Muminków".

"Alicja w Krainie Czarów bądź (oryginalny tytuł) Przygody Alicji w Krainie Czarów (ang. Alice's Adventures in Wonderland) – utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) opublikowany 4 lipca 1865. Dosłownie angielski tytuł znaczy Przygody Alicji w Krainie Dziwów, jednak pierwsi polscy tłumacze oddali Wonderland jako Krainę Czarów, choć w całej książce nie ma o czarach ani słowa.

Książka zachowuje absurdalną logikę snu, jest wypełniona satyrycznymi aluzjami do przyjaciół i wrogów Dodgsona, parodiami szkolnych wierszyków, których uczyły się w XIX wieku brytyjskie dzieci, zawiera także odniesienia lingwistyczne i matematyczne."

"Kubuś Puchatek (ang. Winnie-the-Pooh) – postać z literatury dziecięcej stworzona 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a. W pierwszej książce o Kubusiu Puchatku pojawiły się takie postacie jak: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś (syn autora)."

Przedstawienie wykonane głównie przez uczniów z II klas gimnazjum zainteresowało najmłodszych kolegów naszej szkoły.

Zobaczcie zdjęcia z tego spektaklu:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 15.06.2010
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group