Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Do III LO można się było dostać nawet z 65 punktami...

 

Kontrowersyjny nabór do III LO w Kielcach. "Gazeta" ustaliła, że wystarczyło mieć 65 punktów, by zostać przyjętym do tej szkoły z odwołania. Tymczasem limit w internetowym naborze wynosił prawie dwa razy tyle.

Burza o dodatkowe przyjęcia do "Norwida" rozpętała się na początku września. Do naszej redakcji dzwonili oburzeni rodzice, których dzieci nie dostały się do tej szkoły, mimo że zabrakło im zaledwie kilku punktów. Na nic zdały się odwołania. Uczniowie, którzy chcieli, a nie dostali się do "Norwida", przenieśli dokumenty do innych szkół. Tymczasem okazało się, że niemal każda pierwsza klasa III LO liczy 40-42 uczniów, czyli o wiele więcej, niż ustalone w internetowym naborze 32-34 osoby. W sumie przyjęto dodatkowo 34 uczniów, a więc tak jakby w szkole powstała jeszcze jedna klasa. - Po co ten system, skoro część uczniów przyjmuje się poza nim - pytali zdenerwowani rodzice.

Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie kryteria decydowały o dodatkowych przyjęciach. Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut stwierdził, że takie badanie nie należy do jego kompetencji i odesłał nas do kuratorium oświaty. Kuratorium wysłało do liceum kontrolę, podczas której okazało się, że w szkole wszystko było w porządku.

Wyniki kontroli oburzyły prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. Zapowiedział, że będzie chciał wyjaśnić sytuację. "Gazeta" - powołując się na ustawę o informacji publicznej - poprosiła kuratorium o szczegółowe informacje na temat naboru do III LO. W końcu otrzymaliśmy odpowiedź.

"Nie zostały naruszone zasady rekrutacji określone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej i sportu" - czytamy w piśmie. Kuratorium twierdzi, że nie było limitu przyjęć uczniów do klas, ale przyznaje, że "stwierdzona faktyczna liczba uczniów przyjętych do klas pierwszych w III LO w ocenie organu sprawującego nadzór pedagogiczny może mieć wpływ na efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły".

Najciekawsze są jednak dane o liczbie punktów uczniów przyjętych w dodatkowym naborze. Tylko pięcioro z nich spełniło najmniejszy limit ustalony w internetowym naborze - 113 punktów. Niektórym brakuje do niego niewiele, ale ponad połowie od kilkunastu do kilkudziesięciu punktów!

Kuratorium nie odpowiedziało nam jednak na pytanie, co decydowało o przyjęciu każdego z uczniów. - Nie będzie takiej analizy, bo jej ofiarami byłyby przyjęte w ten sposób dzieci. A im nie można tego robić - stwierdził wiceprezydent Sygut. Jego przełożony jest jednak innego zdania. - Nie mieszajmy w nią dzieci, bo zawinili dorośli. Nie zostawimy tak tej sprawy - zapowiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Ośmieszono mnie, bo zlekceważono system, który wprowadziłem - dodał.
 

Piotr Burda 06-10-2005

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień