Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


 

Znów Kielce pojawiły się na pierwszych stronach prasy krajowej. Tym razem dzięki nauczycielce, która brała okup za przepuszczenie ucznia do następnej klasy; dzięki też pomysłowemu adiunktowi z Piotrkowa Trybunalskiego, który dyskretnie pobierał opłaty za egzamin. Wprawdzie nie przeceniał się, bo tylko 100-200 PLN, ale...

Kiedy czytam takie informacje, staram się dociec przyczyn uprawiania procederu. Małe czy niskie płace w najmniejszym nawet stopniu tego nie usprawiedliwiają, zwłaszcza nie usprawiedliwiają nauczyciela, który - ucząc - jest też wychowawcą. Chodzi chyba o rzecz o wiele ważniejszą i trudniejszą, mianowicie o tak zwany etos nauczyciela albo, mniej wzniośle, a bardziej zrozumiale, o formację osobowości, w której dominuje poczucie honoru i godności.

Psychologowie i pedagodzy stwierdzają zgodnie, że nauczycielem nie może być każdy, bo jest to zawód wymagający powołania, a powołanie oznacza pełnienie misji. Od nauczyciela wymaga się pewnej doskonałości moralnej, za którą kryje się - jako warunek konieczny - szlachetny idealizm.

Przypomniałem sobie swoich nauczycieli zaraz po wojnie. Chodzili często w podartych butach, w wyszarzałych lub spłowiałych garniturach, płacono im niewiele, ale nie wyobrażam sobie mojego wychowawcy biorącego łapówkę. Taki mistrz teorii wychowania jak ks. Stanisław Konarski, pisząc o powinnościach nauczyciela, wskazał na uczciwość: "Uczciwi nauczyciele powinni jak zarazy unikać tej rzeczy brudnej i haniebnej, która naszej szkole największą szkodę przynosi, mianowicie wymagania podarków lub nawet ich przyjmowania. Niechaj nigdy o nic uczniów ani rodziców lub opiekunów nie proszą czy to słowem, czy pismem ani sami, ani przez nikogo innego". Nawet gdyby rodzice dobrowolnie chcieli złożyć jakiś podarunek, to "im nauczyciel cnotliwszy, tym pewniej i tym bardziej stanowczo odmówi". Podsumowując zaś swoje rozważania na ten temat, pisał: "Wszelkie brudne interesy czy też frymarki, różne sposoby naciągania, pożyczanie od uczniów pieniędzy, wyłudzanie jadła lub napojów od uczniów, ich rodziców lub krewnych - wszystko to zdarza się chyba u ludzi podłego urodzenia lub źle wychowanych, lub też bez wszelkiego poczucia godności osobistej".

Przyczyn można wskazać wiele, ale jedna nie podlega dyskusji: dewaluacja zawodu, brak formacji osobowej nauczyciela. Zadomowił się pewien typ w szkolnictwie: B-M-W (bierny, wierny, mierny), ale czas takich postaw dawno minął i trzeba znowelizować Kartę nauczyciela, likwidując przede wszystkim ochronę ludzi "podłego urodzenia lub źle wychowanych, lub też bez wszelkiego poczucia godności osobistej".

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień