Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Krótki kurs udzielania pierwszej pomocy

 Dzięki staraniom, p. Grzegorza Szlefarskiego, naszą szkołę 19 września odwiedziła młodzież zrzeszona w grupie ratowniczej „Fraktal”, która działa w Kielcach już od kilku lat. Młodzi ludzie prowadzili zajęcia, na których uczniowie (oraz nauczyciele), zdobywali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W szkoleniu brali udział uczniowie następujących klas: 6c, 6a, 5b, 5c, 4a i 6b.

Młodzi instruktorzy bardzo szybko nawiązali kontakt z uczniami. Zajęcia spodobały się wszystkim(zarówno uczniom jak i nauczycielom) – w przystępny i prosty sposób zaprezentowano na nich w jaki sposób należy zachować się w krytycznych sytuacjach i udzielić pomocy osobie poszkodowanej. Ratownicy prezentowali na fantomach (i sobie nawzajem) jakie  kroki należy podjąć, aby przywrócić akcję serca. Dzięki specjalnym ulotkom zawierającym opis (wraz ze zdjęciami) kolejnych podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, wszyscy uczestnicy kursu mogli „podpowiadać” ratownikom, jakie czynności powinni wykonać. Po prezentacjach przyszedł czas na „część praktyczną” –  uczniowie pod czujnym okiem instruktorów sprawdzali w jaki stopniu przyswoili sobie nowe wiadomości i umiejętności.

W zajęciach uczestniczyła p. dyrektor Małgorzata Oksińska, której wyraźnie podobała się  taki sposób przekazywania wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy.

Uczestnicy kursu mogli zapoznać się z działaniem specjalistycznego sprzętu medycznego – min. defibrylatora (urządzenie przywracające prawidłową akcję serca). Według PAD – programu publicznego dostępu do defibrylatora  - automatyczne defibrylatory mają być umieszczone w miejscach, gdzie przewiduje się ponad jeden przypadek nagłego zatrzymania krążenia w ciągu dwóch lat. Grupa ratownictwa „Fraktal” dąży do tego, aby znalazły się one także w kieleckich centrach handlowych (w tym celu zbierają podpisy pod odpowiednią petycją – nauczyciele naszej szkoły wyrazili poparcie dla tej akcji).

Na zakończenie „w nagrodę” – wszyscy zostali obdarowani słodyczami.

Dobra zabawa plus nauka – optymalne połączenie: uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych technik ratowniczych, a nauczyciel mogli sobie „odświeżyć” wiadomości zdobyte na zajęciach z PO;)

 Mamy nadzieję, że była to pierwsza z wielu wizyt ekipy z grupy ratowniczej „Fraktal” w naszej szkole, bo przecież każdy z nas może stać się świadkiem wypadku, znaleźć się w pobliżu osoby, która zasłabnie itp. – ważne jest, aby umieć odpowiednio w takiej sytuacji zareagować, bo nasze działanie, może uratować komuś życie.

tekst: Monika Książek

Dużo się nauczyliśmy:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.10.2007
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group