Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Charakterystyka
 

        Praca nad scharakteryzowaniem postaci dzieli się na trzy wyraźne etapy – bez względu na to, czy jest to postać abstrakcyjna, historyczna, czy też żyjąca obok Ciebie.
Część pierwsza (wstęp) to zbieranie danych o bohaterze Twojej pracy:

  • jego personalia

  • obserwacja zewnętrznych cech (wygląd, sposób ubierania się, ton głosu, mimika, gestykulacja)

  • rejestracja faktów z życia (stałe zajęcia, kontakty z ludźmi, wydarzenia z jego udziałem) i wiążących się z nimi reakcjami i wypowiedziami

  • oraz przytoczenie sądów innych osób o Twoim bohaterze.

Ta część pracy to prezentacja postaci; ważne, by dla czytającego Twoją pracę człowiek, o którym piszesz, przestał być anonimowy.
       W drugiej części pracy (rozwinięcie) zajmiesz się analizą danych, zawartych w prezentacji (postępków, reakcji, wypowiedzi) – i to jest jej zasadnicza część: charakterystyka właściwa. Musisz pamiętać, że charakteryzując postać, tworzysz obraz jej osobowości.
Na osobowość człowieka składa się jego charakter, usposobienie i intelekt (umiejętności). Charakter to ta cecha osobowości, którą można ukształtować – poprzez wychowanie czy pracę nad sobą. Raz ukształtowana – nie zmienia się. Człowiek ma zły lub dobry charakter;  jest silny, niezłomny, despotyczny – albo słaby, uległy, łagodny.
Inaczej jest z usposobieniem – to cecha osobowości wrodzona. Jeden człowiek jest żywy, pogodny, energiczny, drugi – zamknięty w sobie, flegmatyczny. Zdarza się – i to często – że usposobienie zmienia się w zależności od przeżyć; mówimy wtedy o złym lub dobrym humorze (nastroju).
Trzecia cecha osobowości – intelekt – to suma przekazu genetycznego i  własnej pracy. Zdolności są wrodzone – ale nie ujawnią się, jeśli nie będzie się pracować nad ich rozwojem.
Pisząc charakterystykę wybranej postaci nie musisz dysponować wiedzą psychologiczną; musisz jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wszelkie  zewnętrzne cechy człowieka są odbiciem jego osobowości. Jeżeli w części pierwsze pracy (prezentacji) zarejestrujesz, że Twój bohater chodzi przygarbiony, wolnym krokiem, że jego ulubionym kolorem są wszelkie odcienie szarości, że mówi cicho, nie patrząc w oczy rozmówcy – to jaki wniosek wyciągniesz? Nie stwierdzisz chyba, że jest to człowiek pewny siebie i zadowolony z życia?
          Trzecia część Twojej pracy (zakończenie) jest jej podsumowaniem. Długo pisałeś o tym, jakim człowiekiem jest Twój bohater – nie napisałeś jednak, czy budzi Twoją sympatię. Czy zazdrościsz mu? Współczujesz? Chciałbyś, żeby się nie zmieniał? Proponujesz, by zaczął pracować nad sobą? A może spróbujesz się zastanowić, dlaczego ten, o którym piszesz, jest taki, a nie inny? Co wpłynęło na ukształtowanie jego osobowości?

Zasady ogólne:

  1. pamiętaj o trójdzielności pracy; sygnalizują ją trzy akapity

  2. zachowaj właściwe proporcje podziału: część pierwsza (prezentacja czyli wstęp – jedna czwarta całości pracy) i część trzecia (podsumowanie czyli zakończenie- jedna czwarta całości pracy) mają – w przybliżeniu - taką samą objętość, część druga zaś (charakterystyka właściwa czyli rozwinięcie- połowa całości pracy) jest bardzo rozbudowana
     

 

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 22.06.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień