Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Rekrutacja do naszej szkoły

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

Wycieczka do Warszawy

Dobiega końca realizacja projektu „Akademia Przedsiębiorczego Obywatela”, który w naszej szkole przebiegał pod szyldem „Stop przemocy w szkole”. Już niedługo, bo 19 listopada odbędzie się spotkanie uczniów z kieleckich szkół gimnazjalnych, którzy będą przedstawiać prace konkursowe i dyskutować na temat: „W demokratycznej szkole konflikty rozwiązywane są bez użycia przemocy”.  W tym celu realizatorzy projektu (z głównym koordynatorem – p. Grażyną Błońską-Ćwięk) postanowili zorganizować wycieczkę do Warszawy i zwiedzić najważniejsze miejsce uchwalania ustaw, czyli budynek Sejmu. Wycieczka odbyła się 2 listopada.

Otrzymaliśmy „żywnościowe niespodzianki” (paczki z prowiantem - kanapki, słodkie bułeczki, napoje i słodkości).

Wycieczka i wszystkie inne atrakcje zorganizowano dzięki współfinansowaniu projektu „Akademia Przedsiębiorczego Obywatela” przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach hasła „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.)

Chociaż wyjazd do Warszawy o godz. 6.00 był dla nas wielkim przeżyciem, to dalszy program wycieczki w pełni zrekompensował tak wczesne wstawanie. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o samym budynku Sejmu jak i o zasadach pracy parlamentu, między innymi:

"W Polsce Sejm stanowi pierwszą izbę polskiego parlamentu. Składa się on z 460 posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych.. Kadencja Sejmu, zgodnie z Konstytucją, trwa 4 lata; biegnie od dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji.

 Sejmowa Sala Posiedzeń - jest największą salą w Sejmie, zaprojektowaną przez Kazimierza Skórewicza w latach przedwojennych. Po raz pierwszy Sejm RP obradował w niej 27 marca 1928 r.”

Zapoznaliśmy się z tradycjami polskiego parlamentu sięgającego wieku XV w Piotrkowie, poprzez posiedzenia senatorskie i poselskie w zamkach królewskich w Krakowie i w Warszawie.

W budynku Sejmu wmurowana jest tablica z nazwiskami posłów, ofiarami II wojny światowej. Przeczytaliśmy i zapisaliśmy sobie przesłanie Papieża Jana Pawła II z 11 czerwca 1999 r., czyli z dnia spotkania z parlamentarzystami: „Dziś w tym miejscu w jakiś sposób szczególny uświadamiamy sobie zasadniczą rolę, jaką w demokratycznym państwie spełnia sprawiedliwy porządek prawny, którego fundamentem zawsze i wszędzie winien być człowiek, jego niezbywalne prawa i prawa całej wspólnoty, której na imię Naród”

 

Ciekawostką jest, że od 1994 w Dzień Dziecka, w Sali obrad zbierają się posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy co roku podejmują ważne postanowienia dotyczące młodzieży.

 

Kolejnymi ważnymi miejscami, które zwiedziliśmy to Sala Kolumnowa, gdzie obradują Komisje Śledcze, hall główny ze stałą ekspozycją wszystkich do tych czasów używanych lasek marszałkowskich, mieliśmy krótki spacer po korytarzach, gdzie usytuowane są gabinety posłów poszczególnych partii. Na pamiątkę otrzymaliśmy plakaty i wydawnictwa sejmowe.

Następnie powędrowaliśmy Traktem Królewskim, spacerkiem po Nowym Świecie, oglądaliśmy zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Obejrzeliśmy także  z zewnątrz Pałac Kultury i Nauki, a resztę czasu spędziliśmy w centrum handlowym „Złote Tarasy”.

 

Nie starczyło nam czasu na gruntowne zwiedzenie innych atrakcyjnych miejsc w Warszawie,  ale i tak było bardzo pouczająco i rozrywkowo.

 

Zobaczcie sami:

 

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 11.11.2009
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group