Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Słowa, które są mostem...

 

To tytuł programu poetycko – muzycznego na temat modlitwy. Przygotowali go uczniowie klas: I d, III a, III b i III c pod kierunkiem pani Iwony Fatygi i pani Marianny Węgrzyn. Nauczyciele i młodzież mogli go obejrzeć w dniu 23 listopada 2005 r. w sali nr 9.

"Gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec, który widzi w ukryciu, odda tobie" (Mt 6,6).


Modlitwa towarzyszy całej historii zbawienia jako wzajemne przyzywanie się Boga i człowieka. Już Stary Testament ukazuje wzory: modlitwy pełnej wiary i ufności i modlitwy wstawienniczej. Arcydziełami modlitwy w Starym Testamencie są psalmy.
Jezus uczył swoich uczniów modlić się sercem czystym, z żywą i wytrwałą wiarą, z synowską śmiałością. Wzywał ich do czujności i zachęcał do przedstawiania Bogu próśb w Jego imię.
Pan Bóg niestrudzenie wzywa każdego człowieka do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie, do której wychowuje dziś cały Kościół Duch Święty. Modlitwa może mieć formę:

  • błogosławieństwa,

  • prośby,

  • wstawiennictwa,

  • dziękczynienia,

  • uwielbienia.

"Modlitwy nie zmieniają świata. Modlitwy zmieniają ludzi, a ludzie zmieniają świat" - te słowa powiedział kiedyś znany protestancki misjonarz, lekarz Albert Schweitzer. Próbujemy ten świat zmieniać, zaczynając od siebie samych, od naszych serc. Modlitwa to czas ciszy i uspokojenia - czas zatrzymania się przy Bogu - czas spotkania z Nim, słuchania, mówienia, milczenia. Modlitwa pomaga nam odnaleźć samych siebie, zrozumieć i kochać naszych bliskich, a przede wszystkich Jego, naszego Boga.
Modlitwa jest duchowym pożywieniem. Gdy nic nie zjemy przez jeden dzień, nic nam się nie stanie, lecz gdy jeden dzień się nie pomodlimy- to duże przeoczenie. Mahatma Gandhi mówił: "Mimo, iż mogę pościć fizycznie, to do poszczenia duchowego nie jestem zdolny."
Modlitwa jest odpowiedzią na wszystkie pytania, kluczem do rozwiązania wszystkich problemów. Jest ścieżką, która szybko prowadzi nas do realizacji celu.
Ludzie, którzy kochają, nie muszą krzyczeć do siebie. Wystarczy im szept. Kochający Bóg szepcze, a w modlitwie uczymy się słuchać tego szeptu. Modlitwa powinna wypływać
z serca i nie powinna być tylko pokazywana na zewnątrz, aby robić wrażenie pobożności. Ugiąć kolana jest prościej niż ugiąć serce.
Wobec modlitwy nie są obojętni wielcy poeci. Często podejmują ten temat w swojej twórczości. Dlatego młodzież gimnazjalna pod kierunkiem swoich nauczycieli – katechetki
i polonistki – postanowiła przybliżyć refleksje związane z modlitwą takich autorów jak: Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Roman Brandstaetter, Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, Julian Tuwim i inni. Uzupełnieniem recytacji była poezja śpiewana Bułata Okudżawy i Jacka Kaczmarskiego. Tło stanowiła piękna dekoracja, na której znalazły się m.in. wzruszające modlitwy pisane przez uczniów, a dopełnieniem całości była prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Iwonę Fatygę, zawierająca piękne myśli na temat modlitwy i zdjęcia modlącego się Papieża Jana Pawła II oraz innych ludzi.
Program spotkał się z dużym uznaniem i głębokim przeżyciem większości uczestników, których skłonił do własnych przemyśleń i którym dostarczył na pewno wrażeń estetycznych.

Oto kilka zdjęć z tego spotkania:

Pani Iwona Fatyga wyjaśnia cel spotkania

Prezenatcja różnych wierszy poetów

Oto wszyscy wykonawcy wraz z opiekunkami Marianną Węgrzyn i Iwoną Fatygą

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień