Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Szkoła marzeń...
 

Skomputeryzowane szkoły, multimedialne zajęcia i nauczyciel, który do realizacji programu wykorzystuje nowoczesną technologię. Czy tak będzie, już wkrótce, wyglądała edukacja w polskich szkołach?
Pytanie dosyć śmieszne, biorąc pod uwagę aktualną szkolną rzeczywistość. Nie można się jednak sugerować, tym co widzą na co dzień nasze oczy, nie wszędzie bowiem jest tak samo. Agencje rządowe i pozarządowe uruchomiły wiele programów, których celem jest jak najszybsze wprowadzenie nowoczesnych technik IT w naszą szkolną rzeczywistość. Jednym z nich jest program Interkl@sa. Czy jednak
skorzystamy z tych możliwości ? Nic na to nie wskazuje...

Interkl@sa, według koordynatorów programu, składa się z kilku elementów. Zdolna młodzież, która sprawnie posługuje się komputerem. Przeszkoleni nauczyciele, dla których komputer jest jak książka czy długopis. To wreszcie przystosowana szkoła „bez barier i kompleksów”. Celem programu jest nie tylko skomputeryzowanie szkół i zapewnienie dostępu do Internetu uczniom czy nauczycielom. Ma on umożliwić funkcjonowanie młodzieży w globalnym społeczeństwie informacyjnym na równi z np. naszymi europejskimi sąsiadami. W sprzęt komputerowy wyposażono już pracownie w gimnazjach, a do końca roku zaopatrzone będą szkoły średnie. Podstawówki poczekają do końca 2005 r. Wówczas, zgodnie z założeniami programu, szkoły w Polsce będą posiadać pracownie komputerowe z dostępem do Internetu.

Dla każdego coś dobrego

Na program Interkl@sa składa się wiele inicjatyw, dzięki którym można tanio zdobyć komputer, poszerzyć swoją wiedzę o problemach europejskich, spróbować sił w dziennikarstwie czy też wziąć udział w międzyszkolnym eksperymencie.
Przy współpracy z międzynarodowymi firmami informatycznymi (m.in. Cisco, Novell, Microsoft) powstają Lokalne Akademie Informatyczne – LAI. Przygotowują one absolwentów, młodzież szkół średnich i bezrobotnych do uzyskania prestiżowych certyfikatów zawodowych. Odbyte szkolenia niejednokrotnie okazały się drzwiami do kariery.

Eksperyment z używanym sprzętem

Szkoła DEMO to pilotażowy program Interkl@sy, edukacyjny eksperyment, który zmierza do stworzenia w Polsce szkół wykorzystujących w nauce i pracy nowoczesne technologie informacyjne. Projekt jest realizowany w 3 szkołach w Polsce. Jedną z propozycji programu jest cykl zajęć z wykorzystaniem wszelkich możliwości jakie daje komputer (poszukiwanie i przetwarzanie informacji oraz prezentacja zdobytej wiedzy za pomocą pakietu MS Office i Internetu). Jeśli jednak nie stać cię na komputer, a w twojej szkolnej pracowni możesz pracować tylko na przestarzałym sprzęcie może zainteresujesz się inicjatywą „Komputery z drugiej ręki”. To możliwość zakupu markowego, lecz używanego sprzętu w przystępnej cenie. Z tej oferty mogą skorzystać szkoły, nauczyciele i biblioteki.

Znak Jakości Interkl@sy

Szkoły, które stały się „ośrodkami wdrażania idei społeczeństwa informacyjnego” wyróżniane są prestiżowym odznaczeniem - Znakiem Jakości Interkl@sy. W takiej szkole uczniowie prowadzą szkolną witrynę www, biorą udział w konkursach i olimpiadach, w których kluczową rolę odgrywa komputer z dostępem do Internetu, wraz z nauczycielami wykorzystują nowoczesną technologię do realizowania szkolnych projektów. W takiej szkole biblioteka to miejsce gdzie bez problemu można skorzystać z zasobów Internetu, a szkolna pracownia informatyczna jest otwarta nie tylko dla uczniów, ale również dla inicjatyw społeczności lokalnej. W takiej szkole wszyscy powinni posługiwać się komputerem z taką łatwością jak ołówkiem.

W zależności od liczby uzyskanych punktów Znak Jakości przyznawany jest na rok, 2 lub 3 lata. Jakie korzyści wiążą się z przyznaniem odznaczenia? – Nagrodzone szkoły mają prawo do używania godła Znaku Jakości. Ceremonii wręczenia Znaków Jakości towarzyszą również rzeczowe nagrody dla szkół. W ubiegłym roku był to m.in. pakiet multimedialnych programów edukacyjnych Young Digital Poland.

Na skomputeryzowanie wszystkich szkół w Polsce trzeba jeszcze poczekać, a zanim będziemy mogli wirtualnie uczyć się języka, tak jak nasi francuscy koledzy, upłynie jeszcze sporo czasu. Jednak patrząc na interaktywną mapę szkół Interkl@sy można być optymistą – w sprzęt wyposażono już 27893 obiekty. Szkoda tylko, że region świętokrzyski na tej mapie tak mizernie się prezentuje ... wg wykazu w tym programie bierze udział również nasza szkoła :-)

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy po więcej do portalu www.interklasa.pl. Redaktorem portalu jest Pani Katarzyna Maniszewska.

 

 

 

 

 

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień