Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Przetargi

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...

Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Kółka zainteresowań

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Rekrutacja do naszej szkoły

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki

 

 

 

 

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

Projekt Polsko Ukraińska Wymiana Młodzieży został opracowany przez trzy nauczycielki języka rosyjskiego: mgr Małgorzatę Kal, mgr Katarzynę Szafraniec i mgr  Joannę Januchtę – Szyszka.

Realizując ten projekt, dyrekcja naszej szkoły podpisała porozumienie ze Średnią Ogólnokształcącą Szkołą I – III stopnia Nr 12  w Winnicy. Dyrektorem tej szkoły jest Sergiy Zagorodniy. W ramach projektu uczniowie z Winnicy odwiedzili naszą szkołę oraz zwiedzili najważniejsze miejsca związane z województwem świętokrzyskim i małopolskim.  Pięćdziesięcioosobowa grupa  młodzieży z UKRAINY  wraz z opiekunami  przebywała od 17.10 do 23.10 w sześciu kieleckich szkołach, które ich zaprosiły i gościły w swoich mieszkaniach. Siedmioro gości nocowało również u naszych uczniów: Macieja Dybały - kl. VA, Oktawii Kruk - kl.VIB, Piotra Marcińca - kl. IIID gim, Katarzyny Choromańskiej - kl. IIIC gim, Patryka Pożogi - kl. IB gim, Moniki Stepień - kl. IIIc gim, Nikoletty Januchty - kl. VA.

 

Oto krótki program pobytu:

 17.10 - poniedziałek godz. 14.00  - przyjazd młodzieży,  przywitanie przez Dyrekcję, koordynatorów, uczniów przyjmujących do swoich domów, zapoznanie z programem pobytu uczniów ze szkół miasta Winnica w Kielcach. Zakwaterowanie gości ukraińskich u rodzin uczniów.

18.10 - wtorek - Zwiedzenie najciekawszych miejsc naszego miasta

- Przejazd do jaskini „RAJ”. Młodzież zapoznała się z bogatą szatą naciekową jaskini oraz ze znalezionymi w namulisku krzemiennymi narzędziami pracy człowieka neandertalskiego,  a także szczątki prehistorycznych zwierząt - mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego.

 - Zwiedzanie miasta i zamku w Chęcinach.

Zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Młodzież zapoznała się z folklorem kielecczyzny. Oglądali między innymi charakterystyczne budowle tradycyjnej wsi i małego miasteczka w regionie świętokrzyskim. Zapoznali się  z wyposażeniem tradycyjnej wiejskiej chałupy. Słuchali lokalnej gwary i opowiadań dotyczących powstawania sprzętów gospodarczych  i stylu życia dawnych mieszkańców.

 - Zajęcia warsztatowe z garncarstwa. Uczniowie zapoznali  się z metodą wytwarzania naczyń ceramicznych i samodzielnie pracowali na kole garncarskim tworząc własne wyroby.

- Wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nauka i wspólne śpiewanie wybranych piosenek polskich i ukraińskich. Wybrana grupa ochotników w mieszanym składzie polsko-urkraińskim zagrała w scenerii autentycznej chałupy scenkę ze znanych lektur: „CHŁOPÓW”  i  „WESELA” wg. przygotowanego scenariusza. Odegrana scena dotyczyła obrzędu – „ocepiny”.

 

19.10 - środa -  Wyjazd do Krakowa

Uczestnicy wycieczki zwiedzili starówkę, zamek wawelski i katedrę na Wawelu. Następnie przeszli Traktem Królewskim aż do Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszej uczelni w Polsce. Dalej przeszli na rynek i zwiedzili Kościół Mariacki (ze wspaniałym gotyckim ołtarzem Wita Stwosza). Spacer po krakowskich uliczkach i zwiedzenie okolicznych sklepików było głównym zajęciem podczas czasu wolnego.

 

19.10 -  czwartek - Góry Świętokrzyskie.

Młodzież zwiedzając miejscowości takie jak Bodzentyn, Nowa Słupia, Św. Krzyż i znajdujące się w nich muzea regionalne zapoznała się z architekturą, folklorem, tradycjami i kulturą regionu.

20.10  - piątek -Wizyta w  naszej szkole.

 

Wszyscy uczestnicy wymiany uczestniczyli z zabawach integracyjnych mających na celu „przełamywanie lodów” i konsolidację grupy. Goście obejrzeli fragmenty lekcji fizyki, prowadzonej przez mgr Karola Wołczyka, matematyki - prowadzonej przez mgr Martynę Jandałę, religii - mgr Iwonę Fatygę, geografii - mgr Małgorzatę Hajzral.   Następnie uczniowie uczyli się w sposób zabawowy najpotrzebniejszych wyrażeń z języka polskiego i ukraińskiego.

Młodzież śpiewała utwory w języku ukraińskim, angielskim. Spotkanie integracyjne zostało przygotowane przez opiekunki SU - mgr Grażynę Błońską-Ćwięk, mgr Monikę Łodej i mgr Marzenę Bieniek.

W godzinach popołudniowych w Domu Środowisk  Twórczych odbyło się spotkanie z prezydentem Wojciechem Lubawskim,  na którym nastąpiło podsumowanie pierwszej części projektu. Ostatnim punktem programu był spacer po mieście, czas na zakupy pamiątek pod opieką koordynatorów szkół polskich

21.10. sobota - 7.00 Odjazd .

Młodzież wspominała szalony tydzień pełen wrażeń i zawiązanych przyjaźni. Były łzy wzruszenia i słowa podziękowania.

Najciekawsze zdjęcia:

FrontPage image

Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 27.10.2010
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group