Strona główna

Nasza szkoła

Galeria fotografii

Archiwum

Napisz do nas...

Redakcja

Witamy na Szkolnym Portalu Informacyjnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Kielcach

Wspiera nas...
Pomoce naukowe

Język polski

Język angielski

Matematyka

Geografia

Fizyka i Astronomia

Chemia

Historia

Informatyka

Religia

Nauczanie zintegrowane

Wyszukiwarki

Szukajcie,
a znajdziecie... nawet ściągi :-)

Testy

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Unia Europejska

Unijne ABC...

Szkolny Klub UE

 

Dla rodziców

Rekrutacja do szkół

Dni otwarte szkoły

Dysleksja

Gimnastyka korekcyjna

Poradnie

Narkomania

Pomoc najmłodszym

Warto wiedzieć

Jan Paweł II

Szanujmy tradycję

Znaj swoje prawa

Metody nauczania języków obcych

Szkoła XXI wieku?

Różności

Linkownia

Humor

Krzyżówki

Psychozabawy

Encyklopedie

Encyklopedia WIEM

Encyklopedia WP

 Internautica

Britannica

Wikipedia

Słowniki

Słowniki.onet.pl

Wielojęzykowy Słownik roślin

Ling.pl-multisłownik

Biblioteki


Wycieczka do Wiednia
 

Wszystko zaczęło się od ogłoszonego przez Gazetę Wyborczą konkursu na utworzenie bajkowego albumu. Przez 10 dni gazeta drukowała kontury państw UE oraz państw kandydujących do Wspólnoty. Zadaniem uczestników konkursu było odgadnąć jakie państwo jest przedstawione, podać informacje o tym państwie a najważniejsze narysować postać bajkową charakterystyczną w danym kraju. Wkrótce pod kierunkiem wychowawczyni Barbary Ozimirskiej i polonistki Haliny Niesiobędzkiej przystąpiliśmy do pracy. Wyszukiwaliśmy informacji, malowaliśmy, drukowaliśmy teksty i tak powstał album składający się z 97 kartek, który zawieźliśmy do redakcji Gazety Wyborczej.
Jakaż była nasza radość, gdy w gazecie pojawiła się informacja, że właśnie nasza klasa – VI a zdobyła I miejsce i główną nagrodę, czyli wycieczkę do Wiednia.

1 czerwca cała klasa wypożyczonym autokarem wybrała się do Pacanowa. Spotkaliśmy tam wiele ciekawych bajkowych postaci i znane nam osoby z prasy i telewizji. Miedzy innymi pana Jacka Cygana, Wojciecha Siemiona i wielu różnych znanych z telewizji aktorów i prezenterów. Mogliśmy zobaczyć wiele postaci bajkowych oraz przeżyć występ sławnego iluzjonisty pana Macieja Pola.
Uroczystość otworzył minister kultury Pan Waldemar Dąbrowski, który ogłosił, że miasto Pacanów zostanie bajkową stolicą Europy.
O godzinie 1800 pani wicewojewoda Joanna Grzela wręczyła nam bilet do Wiednia i gratulowała nam zdobytej nagrody. Z dumą i radością schodziliśmy ze sceny. A tymczasem na niebie pojawiło się setki baloników pięknych i kolorowych jak nasze marzenia o podróży do Wiednia....
Dnia 20 czerwca o godzinie 2200 wyruszyliśmy w podróż do najpiękniejszego miasta cesarzy austro-węgierskich.
Kiedy nadeszła oczekiwana godzina wyjazdu, przed szkołą żegnali nas rodzice, dyrekcja i przedstawiciele prasy. Od organizatorów otrzymaliśmy piękne żółte koszulki oraz plan Wiednia. Najpierw podziwialiśmy Wiedeń z okien autokaru, przewodnik pokazywał nam okazałe współczesne budowle- osiedle DONAUCITY.

Największe wrażenie zrobił na nas HundertwasserHaus, miejski kompleks mieszkalny zaprojektowany przez austriackiego architekta F. Hundertwassera. Kolorowe domy z rosnącymi drzewami na dachach i tarasach przypominały nam świat znany z baśni. Potem był spacer po Ringstraße – mogliśmy podziwiać aleję gwiazd z wiedeńskimi i światowymi kompozytorami, wspaniałe budynki opery i teatru , jak również postacie żywe a stojące jak posągi.Wiedeń ma sprawnie działające metro, którym jechaliśmy po raz pierwszy w życiu.

Zwiedziliśmy również Schönbrun – rezydencję Marii Teresy. Czasy panowania Habsburgów dawno już przeszły do historii, ale pozostałe po rodzinie cesarskiej pałace przypominały o minionej świetności imperium. Zadziwiła nas także Fontanna Neptuna z wieloma posągami przedstawiającymi mityczne postacie.Belvedere – letni pałac członków dynastii habsburskiej, jest jednym z najwspanialszych przykładów budowli barokowych na świecie. Tam też mogliśmy podziwiać i porównać ogrody włoskie, francuskie i angielskie.

Jednak najbardziej bawiliśmy się na wesołym miasteczku, zwanym Praterem, z kolejkami pędzącymi na łeb na szyję po falistych torach, ze strzelnicami, domami strachów i diabelskim kołem. Dla nas pobyt tam był największą atrakcją.
Na Wzgórzu Kahlenderg znajduje się kościół, prowadzony przez polskich księży. To tu kiedyś ponad 300 lat temu modlił się Jan III Sobieski przed bitwą z Turkami. Miejsce to odwiedził również Jan Paweł II. Na murach kościelnych umieszczona jest tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to właśnie my mogliśmy wziąć udział w bajkowej wycieczce do Wiednia i zrobiliśmy sobie taki wspaniały prezent na zakończenie szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy VI a
i wychowawczyni Barbara Ozimirska

FrontPage image

webmaster :
Copyright (c) 2003-2006 Szkolny Portal Informacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6, ul. Leszczyńska 8, 25-321 Kielce
Nadzór merytoryczny portalu prowadzi mgr
Barbara Ozimirska

Data ostatniej aktualizacji 05.09.2006
Strona optymalizowana w rozdzielczości 1024x768 dla IE 5.0 lub nowszych.
Protected by BOWI Group

Kliknij  baner i zobacz
nasze statystyki


Licznik trafień